Kik vagyunk?

Az alapítványt 2019-ben hoztuk létre, azzal a céllal, hogy felhívjuk a figyelmet a negatív gyermekkori élmények jelentőségére, nemcsak a segítő szakmákban, a szociális és oktatási szférában, valamint az egészségügyben dolgozó szakemberek, hanem a laikus felnőttek, szülők, kortársak számára is.

Szeretnénk, ha a mindennapokban nem lenne tabu a gyermekbántalmazás, szexuális abúzus, érzelmi vagy fizikai elhanyagolás témaköre, ha mernénk beszélni róla, ezáltal példát mutatva és felületet biztosítva a bántalmazott, elhanyagolt gyermekeknek, hogy merjenek beszélni róla és merjenek segítséget kérni. Ehhez azonban a gyermekekkel érintkező minden szakember, a szülők, a gyermeket körülvevő felnőttek, sőt még a kortársaik segítsége is szükséges, vagyis egy olyan szintű összefogás, amely képes „megtartani” a negatív élményeket átélő gyermekeket, ezáltal megakadályozva az ACE-ek későbbi egészségkárosító, negatív hatásait.

A jövőben nem csak a primer, hanem a szekunder és tercier prevenció elősegítésére irányuló lépéseket is szeretnénk tenni, hogy megszakítsuk a negatív gyermekkori élmények átadásának körforgását.

Honnan indultunk

A negatív gyermekkori élmények (Adverse Childhood Experiencies, vagyis ACE) egészségkárosító hatásait, valamint az alkohol- és drogfogyasztással kapcsolatos összefüggéseit már több kutatás bebizonyította. Az első átfogó kutatásról szóló tanulmány, amely a gyermekkorban átélt negatív tapasztalatok hatásait vizsgálta, 1998-ban jelent meg Amerikában. Az Adverse Childhood Experiences (ACE) Study, vagyis Negatív Gyermekkori Élmények Tanulmány Vincent J. Felitti, Robert F. Anda, Dale Nordenberg, David F. Williamson, Alison M. Spitz, Valerie Edwards, Mary P. Koss és James S. Marks munkássága nyomán jött létre. Az eredmények azt mutatják, hogy azok a személyek, akik halmozottan tapasztaltak meg negatív gyermekkori élményeket, későbbi életük során több egészségügyi kockázattal rendelkeztek. Valamint a négy, vagy több mint négy ACE-t átélő személyeknél többszörösére nőtt az alkoholizmus és a droghasználat kockázata, azokhoz képest, akik egy ilyen élményt sem éltek át. Számos vizsgálat kimutatta a negatív gyermekkori élmények negatív hatását bizonyos pszichológiai tényezőkre, mint például a boldogság, a szorongás, a depresszió vagy az öngyilkosság kísérletek. Azonban a negatív gyermekkori élmények előfordulását, s összefüggéseit a fent említett tényezőkkel, hazai mintán mindezidáig még nem vizsgálták. Az alapítvány és kutatócsoportunk célja tehát az, hogy feltérképezzük a negatív gyermekkori élmények hazai mintázatait, valamint feltárjuk az egész életen átívelő negatív hatásait.

Beszámolók